Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca u saradnji saorganizacijama civilnog društva okupljenih oko Deklaracije o ustavnim i drugim reformama BiH na putu u EU i NATO organiziraju Konferenciju “Odnosi Bosne i Hercegovine i Crne Gore – otvorena pitanja i perspektive”, koja će se održati u Sarajevu 7. decembra 2024. godine u Vijećnici Grada Sarajevo.
Učesnici su eminentni aktivisti iz organizacija civilnog društva, akademske zajednice, nacionalnih vijeća, društveni aktivisti, iz Bosne i Hercegovine i Crne Gore.
Temeljni cilj Konferencije je stvaranje svijesti kako u Bosni i Hercegovini tako i u Crnoj Gori o važnosti dobrosusjedskih odnosa između dvije države i svih naroda, odnosno građana koji u njima žive, te pokušaj da u okviru naših zajedničkih stavova izvršimo pritisak na predstavnike u vladama naših država kako bi se pokazalo da naši građani imaju zajedničke interese, bogatstva različitih kulturnih i vjerskih identiteta, zajednički dio historije koja je oblikovala i veliki broj kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa koje baštine svi narodi i građani.
Posebno je važan aspekt vizije u okviru euroatlanskih integracija kojoj teže i Bosna i Hercegovina i Crna Gora, kao i suprotstavljanje pogrešnim politikama koje se vode iz Srbije kroz tzv. „projekat srpskog sveta“ čiji se temeljni principi direktno suprotstavljaju različitostima kao bogatstvu i predstavljaju retrogradne hegemonističke procese na jugoistoku evropskog kontinenta.
Organizacije civilnog društva, predstavnici akademskih institucija, društveni aktivisti, predstavnici manjinskih zajednica, medija, kulturnih i vjerskih djelatnika imaju obavezu vršiti pritisak na državne institucije po ovim pitanjima te u tom smislu cijenimo da je iz pozicije društvenih organizacija moguće pokrenuti ova pitanja.
Uspostava i izgradnja mostova kroz saradnju između organizacija civilnog društva iz Bosne i Hercegovine i Crne Gore, a koje imaju zajedničke principe demokratizacije društva, vladavine prava, kulturne saradnje, na temeljima međusobnog uvažavanja, reciprociteta, multietničke i multikonfesionalne, nužni su iskoraci radi sigurnije zajedničke budućnosti.
Posebno važnim smatramo da učesnici Konferencije imaju opredjeljenje o nekoliko važnih pravaca:
Posebni ciljevi definiraće se kroz usaglašavanje zajedničkog dokumenta, a kroz tematske cjeline koje će biti okvirne teme Konferencije, koje će izlagati učesnici.