Posljednjuh desetak godina traje ogorčena borba domaćih demokratskih snaga, podpomognutih od različitih struktura međunarodne zajednice, da se reformiše naše pravosuđe u skladu sa savremenim demokratskim standardima. Tome se grčevito opiru one strukture u vlasti koje bi da zadrže politički uticaj na pravosuđe. Jedino tako mogu ostati neistražene i nesankcionisane njihove brojne korupcionaške afere. Ilustrativan primjer za to je pokušaj da se na Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, na sjednici od 6. septembra ove godine, usvoje izmjene Zakona o VSTV-u.
Vladajućim strukturama, naime, nije strano da se posluže i i proceduralnim smicalicama kako bi osujetile svaki korak u jačanju nezavisosti, vjerodostojnosti i transparentnosti pravosuđa kao ključnog elementa vladavine prava. Kada se nakon mukotrpnog usaglašavanja posljednjih reformskih zahvata došlo do rješenja, koja su podržana od Evropske komisije, Venecijanske komisije i brojnih međunarodnih stručnih asocijacija, Vijeće ministara, na prijedlog SNSD-a, prihvata amandman koji devalvira cjelokupan demokratski sadržaj predloženih rješenja. Takav deformisani prijedlog, nažalost prolazi na Predstavničkom domu jer ga usvaja partnerska vladajuća struktura.
Posljednja linija odbrane je Dom naroda u kojem, nažalost, kontrolni paket imaju predlagači pomenutog amandmana. Svjedoci smo brojnih reakcija, uključujući i VSTV-a i Ureda visokog predstavnika, da se odustane od usvajanja predloženog amandmana. Njegovi predlagači se služe čak i licemjernim podvalama predviđajući zakonsku obavezu da se u narednih godinu dana donese bolji zakon. Ovakav primjer se ne može naći u parlamentarnoj praksi demokratskih zemalja. (član 26. ponuđenog Zakona i izmjenama i dopunama Zakona o VSTV-a glasi: „U roku od jedne godine od dana stupanja na snagu ovog zakona Parlamentama skupština Bosne i Hecrcegovine će donijeti Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću koji će biti usklađen sa standardima EU, kako je predviđeno u Mišljenju Evropske komisije o zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo u Evropskoj uniji.“)
U Izmjenama Zakona nužno je inkorporirati odredbe kojim će se: propisati obavezna sigurnosna provjeru budućih sudija i tužilaca, jer sadašnji nemaju nikakve provjere, a po samoj svojoj funkciji imaju dostupne sve tajne podatke, bez obzira na njihov rang; uvesti obavezu da zamjenici predsjednika suda ili zamjenici tužioca, ZAJEDNO, ili kolegij suda ili kolegij tužilaštva, mogu otkloniti zastoj kod svakog predmeta i da mimo predsjednika suda ili glavnog tužioca mogu „izvaditi predmet iz latice“ i dati ga u rad; dodatno precizirati sukob interesa u Vijeću, jer smo svjedoci potpune netrasparentnosti u ovom segmentu;
Vijeće kongresa bošnjačkih intelektualaca se pridružuje protestima i apelima demokratske javnosti sa zahtjevom da se vratimo primjeni savremenih demokratskih standarda u ostvarivanju nezavisnog, kredibilnog i transparentnog pravosuđa.
Sarajevo, 05.09.2023. godine