U prostorijama Bošnjačkog nacionalnog vijeća u Srbiji u Novom Pazaru održan je susret dr. Jasmine Curić, predsjednice Bošnjačkog nacionalnog vijeća u Srbiji, koja obavlja i funkciju predsjednice Ureda za koordinaciju bošnjačkih vijeća sa saradnicima i mr.sc. Emira Zlatara, generalnog sekretara Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca i izvršnog sekretara Ureda za koordinaciju bošnjačkih nacionalnih vijeća.
Tokom susreta razgovaralo se o programskim aktivnostima povodom obilježavanja 28. septembra – datuma na kojem je drugog dana zasjedanja I bošnjačkog Sabora 1993. godine donesena Deklaracija o vraćanju nacionalnog imena Bošnjak i bosanskog jezika – koji će se kao centralna manifestacija Ureda za koordinaciju bošnjačkih vijeća u 2022. godini organizirati pod domaćinstvom Bošnjačkog nacionalnog vijeća u Srbiji.
Predsjednica Curić upoznala je Zlatara sa aktivnostima koje BNV provodi povodom predstojećeg popisa stanovništva u Srbiji, koje će obaviti od 1. do 31. oktobra 2022. godine. Zlatar je upoznao dr. Curić sa pozivom VKBI da se građani Srbije koji se osjećaju Bošnjacima i kojima je maternji jezik bosanski, tako i popišu. Bošnjaci u Srbiji nemaju ama baš nikakav razlog da se odreknu svoga identiteta jer se radi o jednom od najstarijih državotvornih naroda u Jugoistočnoj Evropi. Gotovo dvodecenijske strategije Srbije ali i Hrvatske (u nešto kraćem periodu) kojim su Bošnjaci kao narod negirani i potiskivani a država Bosna i Hercegovina osporavana, marginalizirana i nipodaštavana su doživjele svoj kraj i potpuni fijasko prvenstveno zahvaljujući objavljivanjem stotina knjiga, dokumenata i publikacija koji govore o Bošnjacima i Bosni na potpuno relevantan i naučno utemeljen pristup. Dugo je vremena trebalo da se falisificirana i ideološki “obojena” historija Bosne i njenog matičnog naroda od strane akademskih i političkih elita iz Srbije iz XIX i XX stolejća potpuno ospori i javno diskvalificira. Ovaj primjer historijskog falisifikovanja i fabriciranja laži o Bosni i Bošnjacima (Bošnjanima) vjerovatno će biti nezaobilazan primjer prilikom izučavanja naučnika i istraživača iz oblasti društvenih i humanističkih nauka u svijetu.
Zajednički je konstatirano da se propusti u okviru Bošnjačkog naroda iz prethodnog Popisa ne smiju ponoviti. Istaknut je javni poziv svim bošnjačkim organizacijama, kako političkim tako i onim iz civilnog društva, na jedinstvo i zajedničku saradnju kako bi Popis 2022 godine u Srbiji egzaktno pokazao koliko Bošnjaka živi u toj državi. Od ukupnog broja Bošnjaka zavisiće i obaveze institucija Srbije spram ostvarivanja identitetskih i društvenih prava Bošnjaka u Srbiji.
Tokom susreta razgovaralo se o aktuelnom društveno-političkom stanju u Bosni i Hercegovin te je u tom kontekstu inicirano da se u skorije vrijeme održi i sjednica Ureda za koordinaciju bošnjačkih nacionalnih vijeća.
Zlatar je dr. Curić upoznao sa aktivnostima koje u Bosni i Hercegovini provodi Vijeće za provedbu Deklaracije o ustavnim i drugim reformama BiH na putu u EU i NATO, čiji je član i VKBI.