U prostorijama VKBI 3. marta 2022. godine održana je javna tribina “Proljetni običaji” (Mevlud Sultan Nevroz 21.mart, Jurjevo 23. mart, Đurđevdan 6. maj…), čiji su uvodničari Bajić Svetlana, dipl. etnolog, muzejska savjetnica i Filipović Marica, prof. etnologije i ruskog jezika. Moderator je bila Mevlida Serdarević, predsjedavajuća Savjeta VKBI za promociju i očuvanje hulturno historijskog i prirodnog naslijeđa.
Obilježavanje Sultan Mevluda, Jurjeva i Đurđevdana na području BiH pripada ciklusu proljetnih zemljoradničko-stočarskih običaja kojima se simbolično obilježava početak nove gospodarske godine, kada se priroda budi i započinje novi životni ciklus.
U prošlosti je to bilo vrijeme unajmljivanja novih pomoćnih radnika i pastira; vrijeme svečanog smjenjivanja glavne stopanjice i postavljanja nove. Obavljane su radnje s ciljem obezbjeđenja plodnosti polja, te zdravlja i plodnosti ljudi i stoke.
Obilježavanje proljetnih običaja prakticirano je i zabilježeno na cijelom prostoru BiH, kako tokom 20. stoljeća, tako i početkom 21. stoljeća: Zenica, Travnik, Donji Vakuf, Sarajevo, Tešanj, Mala Brijestnica, Tuzla, Usora, Žepa, Gračanica, Kladanj, Blagaj, Široki Brijeg, Drežnica, Visoko, Prusac, Jajce, Kraljeva Sutjeska,Janj, Cazin …
S obzirom da je krajem 20. stoljeća došlo do velikih demografskih promjena (raseljavanje i iseljavanje stanovništva), značajnu ulogu u oživljavanju i održavanju proljetnih običaja danas imaju kulturno-umjetnička društva, ali i lokalne zajednice.
Običaji vezani za obilježavanje prvog dana proljeća, 21. marta, odnosno za početak nove, lunarne, perzijske godine (Sultan Nevroz) održavaju se u srednjoj Bosni na području Lašvanske doline i doline rijeke Bosne. Najpoznatiji su Sultan Mevlud u Donjem Vakufu i Čimburijada u Zenici, odnosno Kajganijada u Travniku i dolini Lašve.
Jurjevo/Đurđevdan je praznik oživljene prirode, kada se brojnim običajnim radnjama nastoji prenijeti snaga nove vegetacije, na ljude i stoku, živinu i pčele, na usjeve i vinograde. Običajne radnje počinju branjem bilja, trava i cvijeća kojim se kite djeca, stoka, pletu vijenci, kiti kuća, staja i košnice.