U četvrtak, 20. januara 2022. godine u prostorijama Vijeća kongresa bošnjačkih intelekrualaca (VKBI) održana je Javna tribina „Naslijeđe na vodi“ čiji je uvodničar Mirela Mulalić Handan iz Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika. Tribinu je moderirala Mevlida Serdarević, predsjedavajuća Savjeta VKBI.
Kulturno naslijeđe je neraskidivo vezano za prirodno okruženje u kojem je nastalo. Sve promjene u okruženju dovode do promjena na kulturnom naslijeđu i obrnuto.
Na primjerima najznačajnijih historijskih urbanih područja u Bosni i Hercegovini: Područje Starog Mosta i Starog grada Mostara (na Listi svjetskog naslijeđa UNESCO-a), kao i Počitelja, Blagaja, Stoca i Jajca, kandidata za sticanje statusa svjetskog naslijeđa, ilustrirana je neraskidiva veze izgrađenog i prirode. Ova mjesta imaju ličnost – unikatna lica stečena u trajnoj interakciji čovjeka i prirode, a rijeke im daju identitet.
Danas su ugrožena negativnim djelovanjem čovjeka. Izgradnja malih HE u kraškom području Hercegovine prijeti smanjenu ili nestanku vodostaja rijeka. Neprimjerena nova izgradnja, koja je dobila i termin „investitorski urbanizam“, podređuje kvalitet života u zajednicama profitu pojedinaca. Posljedice ovih djelovanja degradiraju vrijednosti naslijeđa, transformiraju izgled i identitet ovih mjesta, utiču na kvalitet našeg života, pa i na regionalni eko-sistem.
Postojeće administrativne i zakonske mjere su nedovoljne da zaštite naslijeđe od negativnih utjecaja. Tretiraju prirodna obilježja odvojeno od kulturnog naslijeđa i fragmentirano po entitetima, dok priroda, voda i živi organizmi ne poznaju administrativne granice. S druge strane, država BiH je obavezna prema međunarodnim konvencijama da zaštiti naslijeđe na svojoj teritoriji.
Odgovornost je na svakome od nas.