Upravni organi VKBI na čelu sa predsjednikom Vijeća prof.dr. Nedžadom Mulabegovićem, generalnim sekretarom mr.sci Emirom Zlatarom, Upravnim odborom u sastavu: Prof.dr. Enver Imamović, predsjednik, Prof.dr. Hasnija Tuna Muratagić, zamjenica predsjednika te članovi Prof.dr. Hilmo Neimarlija, Prof.dr. Elmir Sadiković, Prof.dr. Lada Sadiković, Prof.dr. Smail Čekić, Mr.sci Edhem Bičakčić, Prof. Fadila Memišević, Akademik prof.dr. Faris Gavrankapetanović, Prof.dr. Elbisa Ustamujić, predsjednica RO VKBI Hercegovine, Mr.sci. Suad Mahmutović, predsjednik RO Bosanske krajine (Bihać), Mr.sci. Sejfudin Hodžić, predsjednik RO Srednje podrinje (Zvornik). Mr.sci. Anita Hodžić, koordinator RO Banja Luka, predsjednik Nadzornog odbora Prof.dr. Džemal Najetović, predsjednik Suda časti mr.sci Avdo Hebib, Prof.dr. Kasim Trnka, predsjedavajući Savjeta za ustavno-pravna i politička pitanja, Prof.dr. Hasan Muratović, predsjedavjući Savjeta za nauku i obrazovanje, Prof.dr. Dževad Jahić, predsjedavajući Savjeta za bosanski jezik i književnost, Prof.dr. Mediha Filipović, predsjedavajuća Savjeta za zdravstvo i Prof. Mevlida Serdarević, predsjedavajuća Savjeta za historiju i promociju očuvanja kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa, upućuju
JAVNI APEL
VIJEĆA KONGRESA BOŠNJAČKIH INTELEKTUALCA
Svako vrijeme krize i neizvjesnosti, pa tako i trenutna pandemija virusa korona (COVID19), pogoduje širenju panike, dezinformacija kao i jačanju destruktivnih društvenih procesa, od jačanja autokratskih tendencija vlasti do širenja različitih oblika profiterstva. Strah je generator iracionalnih odluka kako na nivou pojedinca tako i na nivou politika koje donose nadležni organi.
Apelujemo na sve koji su uključeni u procese donošenja odluka da u ovom iznimno važnom trenutku konsultuju struku, da se rukovode relevantnim naučnim činjenicama i spoznajama. Političari sami ne mogu biti ti koji donose mjere niti imaju kapaciteta donositi odluke koje će pomoći suzbijanju širenja virusa. Pored zdavlja ljudi, koje je najpreče u ovom trenutku, neminovno je kreirati i mjere koje trebaju spasiti i očuvati privredne potencijale i radna mjesta. Neophodno je u krizne štabove, na svim nivoima, uključiti najstručnije i najeminentnije ljekare iz oblasti relevantnih za akutno stanje borbe protiv pandemije u kojoj se nalazimo, kao i istaknute privatne poduzetnike i njihove predstavnike iz udruženja poslodavaca. Rukovodioci javnih ustanova i institucija ne moraju, a kod nas često ni nisu, najstručnije i najkompetentnije osobe ali krajnje je vrijeme da se obnovi institut savjetovanja, koji je i prije pandemije suspendiran iz našeg društveno-političkog života, jer se radi o zajedničkom problemu kojem se trebamo oduprijeti i prebroditi ga.
Apelujemo i na medije da više prostora u javnom diskursu daju naučnicima i stručnjacima. Nije u javnom interesu da se medijski prostor, u ovakvim vremenima, ustupa špekulantima, iracionalnim propovjednicima ili zagovornicima razno-raznih teorija zavjere, kao ni neprovjerenim vijestima i «alternativnim činjenicama».
Na kraju apelujemo na akademsku zajednicu da pokažemo odgovornost, da svi njeni članovi svoja znanja, iskustva i kapacitete stave na raspolaganje građanima, medijima i državnim organima.
Neophodno je da se svi subjekti koji oblikuju, uređuju i određuju naše društvo, prije svega vrate temeljnim ljudskim vrijednostima. Prevencija je patriotska obaveza,
Sarajevo, 01.04.2020. godine