U konferencijskoj sali Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca 8. oktorbra 2021. godine održana je javna tribina pod naslovom Bošnjačka usmena lirika – kulturnohistorijski okviri razvoja i najznačajnije zbirke.
Predavanje je održala dr. Nirha Efendić, naučna saradnica Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine. Tribinu je moderirao mr.sc. Nedžad Neno Murić, istaknuti bh interpretator.
Proučavanje te književnohistorijsko i književnoteorijsko određenje bošnjačke usmene lirike traje u neujednačenom konnuitetu već više od dva stoljeća. Pitanju svekolikog određenja lirike posvećivana je znatno manja pažnja nego proučavanju epike te „prelaznih oblika“, balade i romanse, kada je riječ o usmenom pjesništvu, a u literaturi o lirici – kada je riječ o bošnjačkom usmenoknjiževnom toku – najveći dio priloga odnosi se na ljubavnu pjesmu koja se od kraja 19. stoljeća označava terminom sevdalinka.
Sevdalinka pak nije jedina lirska vrsta koja se razvijala unutar ovog pjesništva. S obzirom na zaokruženost književnoteorijskog određenja i reprezentavnog predstavljanja izbora iz građe, od ukupne bošnjačke lirike jedino su još uspavanke, i to u novije vrijeme, unekoliko dobile zasluženu pažnju. O ostalim vrstama pjesama koje su prepoznate kao samosvojni oblici u korpusu bošnjačke usmene lirike – mitološkim, svatovsko-svadbenim, porodičnim, vojničkim i šaljivim – postoje prilozi različih i neujednačenih zahvata, ali u svakom slučaju nedostatnih s obzirom na konačne domete. Predmetno predavanje nastojat će da “pogled odozgo” na spomenuto lirsko pjevanje, te izdvoji najznačajnije zbirke koje su omogućile njegovo književnoteorijsko određenje.
Naslovno predavanje ponudilo je jedan “pogled odozgo” na spomenuto lirsko pjevanje, a izdvojene su i najznačajnije zbirke koje su omogućile tematsko razvrstavanje usmenog lirskog pjesništva kao i njegovo književnoteorijsko određenje.
Nakon uvodnog predavanja prisutni su uzeli učešće pitanjima I diskusijama te je na koncu zaključeno da se treba obnoviti inicijativa prema UNSA da se pri Filozofskom fakultetu uspostavi katedra za etnologiju.